PRÁCA A RIZIKÁ PRE POHYBOVÝ SYSTÉM ZAMESTNANCA.
Každá práca si vyžaduje určité fyzické a psychické vypätie, ktoré sa líši v závislosti od typu a požiadaviek práce, a samozrejme aj od pracovného prostredia. Riziko je takmer všade a je asi každému jasné, že prácu s nulovým rizikom, či už na fyzickú alebo psychickú stránku, by sme hľadali márne. Preto je neustály a dôkladný manažment rizika viac než namieste na každom pracovisku.
Rizikových faktorov na pracovisku vplývajúcich na pohybový systém zamestnanca je množstvo a ich dosah je v dnešnej dobe hmatateľný pre každého (kto sa chce dívať) zamestnávateľa, manažéra, pracovného lekára a v neposlednom rade - samotného zamestnanca. Nepriamy, avšak reálny pohľad na pracovné prostredie môže mať dokonca aj firemný ekonóm/účtovník, na základe marodiek vašich zamestnancov. Kontinuálne vystavovanie svojich zamestnancov rizikovým faktorom bez manažmentu týchto rizík môže viesť ku vzniku neuro-muskuloskeletálnych porúch (MSD’s), zvyčajne spôsobených ako dôsledok nasledujúcich rizík, ktoré si rozoberieme. Vysvetlíme si základné rizikové faktory, aké sú a v čom spočíva ich vplyv.
1. SILA
Najväčší strašiak zamestnancov je, že budú musieť zdvíhať alebo prenášať ťažké a veľké predmety. Aj keď by sme my zaradili túto skupinu rizika až na druhú priečku (o tom potom v bode č.4), strach je oprávnený.
Zvýšená sila spôsobená manuálnym zdvíhaním ťažkého bremena spôsobuje náhle a prudké zvýšenie vnútorného tlaku v medzistavcových platničkách a pracovník si ich môže rýchlo preťažiť. Následne dochádza ku poraneniam napr. bulging, protrúzia a atď… . Sila, konkrétne kompesná sila, sa zo zdvihnutého bremena totiž v chrbtici niekoľkonásobne zvyšuje. Štúdia dokazujú, že najväčšia sila pri zdvíhaní beremena pôsobí na trup a platničky v driekovej chrbtici (konkrétne L5/S1).
Samozrejme, čím väčšia je sila alebo hmotnosť bremena, ktoré je zdvíhané, tým väčšie sú tlakové sily na chrbticu a väčšie riziko poranenia diskov v spodnej časti chrbta.
Zdvíhanie bremien a sila ktorá pôsobí na chrbticu však neohrozuje iba platničky, ale aj svaly. Zvýšené požiadavky na svalový systém v dôsledku ťažkých váh vedú, skôr či neskôr, ku svalovej únave a ak nie je zabezpečená dostatočná regenerácia svalov, výsledkom bude zranenie mäkkých tkanív (natiahnutie svalu, natrhnutie alebo kompletné roztrhnutie svalu).
Manažment rizika síl pôsobiacich na zamestnancov nebudeme v súčasnom článku rozoberať, ale úprava rizika č.2 je 50% úspechu pri manažmente sily pôsobiacej na telo.
2. TECHNIKA
Techniku je možné natrénovať, a to je dobrá správa. Práve tu má možnosť prevziať iniciatívu zamestnávateľ, alebo ktokoľvek zodpovedný z vedenia spoločnosti za zdravie zamestnancov.
3. POLOHA TELA
Na polohu tela pri výkone práce má vplyv viacero faktorov, napr. proporcie tela, pohyb, alebo povaha práce. Svaly, šľachy, väzivá a kĺby, všetky sa podieľajú na držaní tela pri vykonávaní pohybu a pôsobení sily. Zlé, alebo nedostatočné držanie tela môže viesť ku lokálnemu mechanickému preťažovaniu svalov, väzív a kĺbov, čo následne vedie k ťažkostiam napr. s krkom, ramenami a ďalšími časťami pohybového aparátu.
Polohu však ovplyvňujú aj proporčné vlastnosti tela, napr. dĺžka končatín, alebo výška tela a teda pákový mechanizmus pri zdvíhaní bremien, čo má silný vplyv na bod č.1, silu pôsobiacu na pohybový systém. Napriek tomu, že proporcie sú neovplyvniteľná zložka, manažment je možné dosiahnúť bodom č.2 - správnou technikou.
4.ČASTO OPAKOVANÉ JEMNÉ POHYBY
Toto je z našeho pohľadu najväčší problém. Prečo? Žeby ho bolo nemožné zvládnuť? Vôbec nie. Dôvodom je, že ho takmer každý zamestnávateľ aj zamestnanec prehliada, pretože je považovaný za neškodný. Asi každý už počul minimálne 10x v práci: “Aj ja chcem robiť tú prácu, ktorú má on. Len si niečo montuje, nezdvíha nič ťažké a sedí na zadku”.
Zatiaľ čo pri zdvíhaní ťažkých bremien má zamestnanec možnosť upraviť techniku , ktorou dosiahne naozaj veľké výsledky, pri opakovaných jemných úkonoch je technika menší faktor. Prečo? Pretože v prípade nedostatočnej svalovej sily a vytrvalosti sa svaly, šľachy a väzivá preťažia a časom môžu vznikať mikrotraumy, ktoré vedú ku väčším zraneniam. Ani profesionálny bežec maratónu nemá správnu techniku pred cieľom. Zatiaľ čo pri práci, kde sa zdvíhajú ťažké bremená býva frekvencia opakovaní nízka, čím vzniká čas na krátku regeneráciu pre svaly, pri jemnej precíznej práci síce nie je záťaž vysoká, ale nevzniká takmer žiadny čas na regeneráciu tkanív a vtedy dochádza k poraneniu. Syndróm karpálneho tunela je typickým predstaviteľom postihnutí spôsobených kontinuálnou jemnou a precíznou prácou.
5.ERGONOMICKÉ FAKTORY
Ďalším rizikovým faktorom je nesprávne alebo nedostatočné pracovné prostredie. Medzi ergonomické riziká patrí nedostatok miesta, nerovná podlaha, prekážky a zlý dizajn pracoviska. Obmedzený priestor má za následok zaujatie nesprávneho postoja a prekážky môžu zvýšiť potrebu zaujať skrútenú polohu tela pre dosiahnutie alebo naklonenie sa za napr. objektom. Vtedy dochádza ku narušeniu techniky, zlému rozloženiu sily a príčiny sa opakovane točia v kruhu.
Toľko ku základným rizikám, ktoré číhajú na pracovisku na vašich zamestnancov. Samozrejme, že nie sú všetky a ich zoznam by bol veľmi dlhý, ale cieľom článku je poukázať na tie základné riziká a začať s ich úpravou a následnou kontrolou zamestnancov.
V Alpha Fyzio sa naši fyzioterapeuti stretávajú so zamestnancami rôznych povolaní a preto máme povinnosť konštatovať, že negatív na pracovisku je stále omnoho viac, ako pozitív. Najsmutnejšie je, že väčšinu najvýznamnejších negatívnych faktorov je jednoduché napraviť, len stačí chcieť. A to všetko bez zvyšovania nákladov pre zamestnávateľa. Naši fyzioterapeuti sú vám aj vašim zamestnancom neustále k dispozícii a podporu z našej strany môžete vždy očakávať.
Ste riaditeľ spoločnosti, manažér, alebo vedúci pracoviska? Ako hodnotíte prostredie, informovanosť a prevenciu pre vašich zamestnancov? Ste zodpovedný zamestnávateľ? Dbáte na zdravie svojich zamestnancov? Zvážte sami.
Kontakt:
V prípade záujmu o profesionálne odborné a efektívne služby v oblasti starostlivosti o pohybový systém vašich zamestnancov nás kontaktujte na,
Mail: info@alphafyzio.sk
Facebook: AlphaFyzio
Instagram: AlphaFyzio
#MODERNAFIRMA