FYZIOterapeut ako prevencia
Fyzioterapeuta nie je dôležité navštíviť iba v prípade bolestí, ale aj v rámci prevencie. Predovšetkým ak máte stereotypnú a namáhavú prácu.
NÁSLEDKY
Neriešenie svojich bolestí v akútnom štádiu so sebou prináša riziko vzniku chronických bolestí. Chronické bolesti sú charakteristické nasledovnými faktormi:
bolesť pretrváva viac ako 6 mesiacov
bolesť, alebo okolnosti jej vzniku, sa čiastočne zmenili od ich nástupu
nešpecificita - tzn. je ťažšie bolesť lokalizovať alebo opísať
nepredvídateľnosť - tzn. jednoznačné okolnosti, za ktorých vám bolesti nastupovali v akútnom štádiu, sa menia a nástuo bolestí je menej predvídateľný
strach z bolesti alebo úzkozti zo symptómov
Tieto charakteristické znaky chronicity so sebou nesú jedno negatívum (mimo toho ako sú veľmi nepríjemné):
“Chronické bolesti je omnoho ťažšie liečiť, ako tie akútne.”
Chronicita výrazne zťažuje manažment bolesti, pretože klesá relevancia diagnózy v akútnom štádiu (samozrejme to neplatí v každom prípade) a stav začína byť charakterizovaný centrálnymi mechanizmami.
Pri tzv. Centrálne senzitivite (centrálne mechanizmy) jednoducho vaše telo znesie omnoho menej stimulu a omnoho rýchlejšie bude produkovať symptómy (bolesť, tŕpnutie, ťahanie,…). V takom prípade už nie je primárnym problémom vaša diagnóza (napr. hernia platničky L5/S1) ktorá produkuje bolesť, ale už sú to z veľkej časti centrálne procesy v mozgu, ktoré reagujú reflexne/pudovo.
Zvykne vás seknúť? Naučte sa s našim kurzom, čo robiť keď vás sekne v krížoch, ako cvičiť po seknutí a ako predchádzať ďaľším bolestiam do budúcna posiľňovaním dôležitých svalov.
PRÍKLAD:
Mesiace trpíte bolesťami spodného chrbta a neriešite ich (resp. riešite ich zle). Váš mozog je celé mesiace dráždený a nútený produkovať bolesť. Preto zvolí efektívnejšiu, pre mozog bezpečnejšiu, avšak primitévnejšiu cestu a to, že bolesť začne produkovať spontánne. Prečo má čakať na povel zo spodného chrbta, keď je ten povel úplne rovnaký celé mesiace? Predsa si prácu zjednoduší a bude tú bolesť produkovať stále.
Lenže platnička sa medzitým mohla zahojiť, ale mozog je stále v tom, že je potrebné produkovať bolesť pretože už nepotrebuje a nevníma povely zo spodného chrbta. Celé mesiace ste samozrejme v strese a stres len tento stav podporuje a zvyšuje citlivosť nervovej sústavy.
PREVENCIA
Pravidelne cvičte
Stačí trochu, ale pravidelne. Nemusíte robiť žiadne špeciálne cvičenia, stačí ak sa budete venovať pohybovej aktivite aspoň 2-3x za týždeň po 30minút.
Dodržujte pravidelné zmeny polohy
Je jedno či ste v práci alebo doma; platí pravidlo “Všetkého veľa škodí”. Pravidelnou zmenou polohy zabezpečujete regeneráciu a distribúciu zaťaženia platničiek, svalov a väzív; prekrvenie svalov, lepšiu cirkuláciu kardiovaskulárneho a lymfatického systému.Pravidelné masáže
Doprajte si 1-2x mesačne masáž častí tela, ktoré zaťažujete najviac. Vaše telo sa vám odvďačí uvoľnením napätia, bolesti a stresu.
→ chcem masážKonzultujte s fyzioterapeutom
Pociťujete nástup bolestí, zhoršenie stuhnutia alebo obmedzenie pohybu? Riešte to hneď a rezervujte si konzultáciu s fyzioterapeutom; podstúpte vyšetrenie a aplikujte rady, ktoré sa dozviete.
→ chcem konzutáciu s fyzioterapeutomZvoľte aktívy prístup nad pasívny
Lieky sú skvelý pomocník, nezabúdajte však, že iba tlmia vaše bolesti ale neriešia ich, pokiaľ nie sú spôsobené ochorením. Poruchy pohybového systému nie sú ochorenie a preto liečba liekmi nezaberá. Skúste aktívny prístup pohybom a edukáciou.