Čo robiť?
Seknutie v krku
Symptómy:
V prípade “seknutia” v krku ide pravdepodobne o náhly svalový spazmus, ktorý sa môže prejavovať silnými bolesťami a pichaním v krčnej chrbtici s miernymi symptómami do medzilopatkového priestoru alebo pleca. Najčastejšie vzniká ráno po zobudení, po dlhej ceste v aute alebo práci za počítačom.
-
Pri “seknutí” v krku vzniká náhly a silný svalový spazmus, ktorý vám môže spôsobiť veľa bolesti. Suché teplo zabezpečí prekrvenie svalstva, čím sa zníži napätie, zmierni bolesť a umožní vám viac sa hýbať.
TIP: Posaďte sa a uložte si cez plecia a krk uterák preložený na dve časti a požiadajte niekoho, aby vám fénoval teplým vzduchom uterák, ktorý vám oblasť krku a lopatiek prehreje. POZOR, nesmie vás to páliť!
-
Neprestávajte sa hýbať!
Pohyb vám zabezpečí prekrvovanie svalstva, znižuje napätie a aj bolesť. Pri pohybe však bolesť tolerujte a snažte sa krk rozhýbať aspoň do opačného smeru od bolesti.
TIP: Rána môžu byť o niečo bolestivejšie a vstávanie tiež. Preto sa po zobudení snažte krk mierne rozhýbať opatrnými pohybmi do strán. -
Jemná masáž krku od partnera vám zaiste neublíži. Práve naopak, prekrví svalstvo a pomôže vám k voľnejšiemu pohybu bez bolesti.
TIP: Masírujte najmä oblasť trapézov, medzilopatkových svalov, svalov lopatky a zadnej časti ramien.
-
Keďže je krk často odokrytý, snažte sa ho držať v teple a vyhnúť sa chladnejšiemu prievanu alebo prostrediu, ktoré môže zvýšiť napätie svalov.
TIP: Ak sa náhodou ocitnete v chladnejšom prostredí, nemusíte sa báť. Stačí ak budete krkom stále mierne hýbať a zahalýte ho šálom alebo oblečením.
-
Symptómy pri ktorých je nutné vyhľadať lekára:
tŕpnutie tváre alebo jazyka
ťažkosti s prehĺtaním
padanie do strán alebo upadanie do bezvedomia
strata svalovej hmoty v horných končatinách
strata citlivosti na dotyk na horných končatinách
Kedy navštíviť fyzioterapeuta?
Fyzioterapeuta odporúčame kontaktovať v prípade, že si neviete dať rady a bolesti neustupujú po 1-2 dňoch ani po dodržiavaní vyššie uvedených tipov.