Čo robiť?
Vyvrtnutý členok
Symptómy:
K vyvrtnutiu členkového kĺbu dochádza veľmi často pri športe alebo turistikách. Prejavuje sa náhlou bolesťou v oblasti členkového kĺbu, opuchom, neschopnosťou dostupiť a zakrvácanou modrinou v oblasti poranenia. Pozor na zanedbanie rehabilitácie, pretože sa toto zranenie zvykne často opakovať aj pri drobnej nerovnosti povrchu.
-
Protect/ chrániť - znížte záťaž na poranený členok napr. použitím bariel alebo palice.
Rest / Oddych - obmedzte záťaž a doprajte pokoj zranenému miestu aby mohlo regenerovať.
Ice / ľadovať - v akútnom štádiu po zranení je vhodné bolestivé miesto ľadovať pre zníženie bolesti. (zistite viac o ľadovaní v BLOGU)
Compress / stiahnuť - stiahnutím zabraňujete opätovnému zraneniu a podporujete lymfatický systém v odstraňovaní nahromadeného opuchhu (fačovanie by malo byť vždy v smere od špičky nad členok).
Elevate / vyložiť - poranenú končatinu vykladajte nad srdce, aby ste podporili lymfatický systém a urýchlili odtekanie nahromadeného opuchu (ideálne ak si ľahnete na chrbát a nohu vyložíte aspoň 3-4x denne).
-
V prípade, že nemáte poranené miesto príliš opuchnuté a modré (tzn. je nižšia pravdepodobnosť že došlo k veľkému poškodeniu tkanív), môžete opatrne skúšať krúžiť členkom alebo členok priťahovať a odťahovať. Týmto pohybom zabezpečíte rýchlejšie odtekanie opuchu a skoršiu rekonvalescenciu.
-
Symptómy pri ktorých je nutné vyhľadať lekára:
neschopnosť na stupiť na končatinu
rozsiahly opuch a fialová modrina v oblasti poranenia
Kedy navštíviť fyzioterapeuta?
Fyzioterapeuta odporúčame kontaktovať v prípade, že si neviete dať rady a bolesti neustupujú po 1-2 dňoch ani po dodržiavaní vyššie uvedených tipov.