AKO DEŤOM VYSVETLIŤ, ČO JE TO KORONAVÍRUS?
Informácie o novom ochorení spôsobenom koronavírom sa na nás doslova valia zo všetkých strán. Naše deti, žiaľ, nie sú výnimkou a okrem narušeného školského režimu môžu tieto dušičky trápiť skutočné obavy o seba a svojich blízkich. Ako a či sa treba s deťmi o tejto novej téme rozprávať sa vám pokúsim približiť v dnešnom článku.
Ako hovoriť s deťmi o koronavíruse?
Najprv sa treba upokojiť – až potom sú na rade deti. Deti nie len všetko vidia a počujú, ale sú aj veľmi vnímavé a nervozitu z rodiča určite vycítia. Ak sa sami cítite úzkostliví alebo chytáte paniku, asi nebude práve najvhodnejšia doba k upokojeniu detí. Najprv sa uistite, že ste sami v poriadku a zbytočne nestresujte Vaše deti. Doprajte si nejaký čas na upokojenie, kým sa pustíte do rozhovoru o koronavíruse.
Najzákladnejším pravidlom by však určite malo byť nevyhýbať sa tejto konverzácii. Nedostatočná komunikácia by mohla viesť ku zbytočným obavám najmenších. Väčšina detí v súčasnej dobe pravdepodobne už o víruse počula. Je dobré sa detí opýtať čo o víruse už vedia a ako sa ohľadne tejto situácie cítia. Nechajte ich pýtať sa a rozprávať, je to lepšia možnosť ako ich zahĺtiť informáciami. Snažte sa úprimne zodpovedať všetky ich otázky a jednoducho buďte pre svoje dieťa k dispozícii. Je možné, že sa o novom víruse rozpráva medzi rovesníkmi, sleduje ľudí v rúškach, pričom sa mu v hlave vytvárajú katastrofické scenáre. Dôležité je svoje dieťa upokojiť, že doma sa môže cítiť v bezpečí. Ide síce o novú chorobu, avšak naši zdravotníci robia maximum, aby nás ochránili – preto je nutné zostať doma, používať rúšky a dbať na hygienu rúk.
Čo môžu deti urobiť aby zostali zdravé? Keďže deti sú veľmi egocentrické, dajú sa očakávať aj obavy, že vírus chytia. Preto ich treba uistiť, že u detí má choroba priebeh ako bežná chrípka. Deti sa budú cítiť istejšie, ak im vysvetlíte ako sa vírus prenáša a ako jeho prenosu zabrániť. Najdôležitejším opatrením je umývanie rúk – pred aj po jedle, vždy keď prídu deti z vonku, po použití toalety, či po kýchnutí. Urobte z umývania rúk zábavu! Namiesto počítania 20 sekúnd si môžu deti napríklad dva krát zaspievať „happy birthday“ pesničku. Ako však sami určite viete, ruky si treba nie len umývať, ale umývať poriadne a na to existuje zopár jednoduchých pravidiel ako na obrázku:
Verím, že túto náročnú situáciu zvládnete Vy aj Vaše deti v zdraví. Uvedomujem si, že udržať deti 2 týždne doma (ak to bude “len” toľko) a nejak ich zamestnať je náročná úloha. Tento čas je však možné využiť práve na edukáciu detí ohľadom ochorenia a hygieny, ktorej pravidlá si so sebou budú niesť celý život :-)
Tel.číslo: 0949 606 562
Mail: info@alphafyzio.sk
Facebook: AlphaFyzio
Instagram: AlphaFyzio