BLAHODÁRNY ÚČINOK CVIČENIA PRI LIEČBE MENTÁLNYCH PORÚCH
Duševné poruchy sú bohužiaľ v naších končinách ešte stále tabuizovanou témou. S depresiou, úzkosťami, obsedantno – kompulzívnymi poruchami však v súčasnosti bojuje čoraz viac ľudí. Ťažko povedať, či je príčinou rýchle životné tempo, nevhodná strava alebo stres, avšak podľa nových výskumov môže byť rovnakým dielom zodpovený aj nedostatok pohybovej aktivity.
Pri liečbe mentálnej poruchy je preto treba postupovať multifaktoriálne. Okrem možnej medikamentóznej liečby a psychoterapie je vhodným doplnkom práve správna pohybová aktivita. Výskumy nám naznačujú, že práve cvičenie je dôležitý modifikátor pri úprave psychického zdravia. Z výsledkov štúdií môžeme vyvodiť že vhodne nastavená pohybová terapia môže mať značný účinok na zlepšenie psychického stavu pacienta.
Ako vhodne nastaviť pohybovú terapiu?
Čo sa týka dĺžky cvičenia platí pravidlo „menej je viac“. Najvhodnejšie sa javia cvičenia dĺžky 30-60 minút aspoň 3 x týždenne. Pri predĺžení cvičebnej jednotky sa zvyšuje psychická záťaž a dochádza naopak k negatívnemu efektu na mentálny stav pacienta.
Aký typ cvičenia je najvhodnejší?
Podľa štúdií zaznamenali najlepšie výsledky takzvané mindfull – orinetované cvičenia, teda cvičenia prehlbujúce všímavosť jedinca. K takýmto cvičeniam okrem samotného mindfulness tréningu patrí jóga, tai-chi alebo meditačné cvičenia.
Minduful tréningy sú cvičenia, pri ktorých je jedinec svojou mysľou plne v prítomnom okamihu. Maximálne sústredenie je zamerané na pohyby, ktoré jedinec vykonáva, tým pádom nedochádza k zbytočnému premýšľaniu, ktoré je často spúšťačom úzkostí, obsedantných myšlienok alebo depresií. Z dlhodobého hľadiska možno povedať, že cvičením mindful – orientovaných cvičení dôjde okrem k zlepšeniu kondície jedinca aj k hypertrofii amygdaly, čo vedie k zlepšeniu schopnosti sústredenia sa a k následnej úprave psychického stavu.
V boji proti psychickým chorobám sa javia byť vhodné tiež bicyklovanie, aeróbne cvičenia a posilňovanie. Zaujímavým zistením bolo, že tak jednoduchá aktivita ako bežná chôdza, či dokonca vykonávanie domácich prác je tiež spojená s lepšou náladou a zlepšením psychiky.
Dostatočný pohyb v kombinácii s vyváženou stravou je to, čo nám pomáha zachovať si zdravie a vitalitu. Dôležitým faktorom pri liečbe mentálnych ochorení pohybovou liečbou je práve sústredenie sa na činnosť, ktorú vykonávame. Pokiaľ nie ste práve fanúšikom východných cvičení, máte možnosť zvoliť si iný typ cvičenia, hlavné je, aby ste sa pohybovali a snažili sa na danú aktivitu čo najviac sústrediť.
V prípade, že trpíte depresiami, či pocitmi úzkosti, ste u nás v Alpha Fyzio viac než vítaní a budeme sa tešiť na spoločný boj s Vašimi bolesťami, pretože
MY SME #ŽIVOTBEZBOLESTI
Tel.číslo: 0949 606 562
Mail: info@alphafyzio.sk
Facebook: AlphaFyzio
Instagram: AlphaFyzio