MEDZISTAVCOVÉ PLATNIČKY - ČO SA S NIMI NAOZAJ DEJE?
Ach, tie nešťastné platničky!
Herniácia (vytečenie) platičky je jednou z najčastajších príčin bolesti dolnej končatiny a spodnej driekovej chrbtice. Aj napriek tomu, že je táto porucha tak častá, stále okolo platničiek panuje množstvo mýtov a poloprávd. V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, ako to SKUTOČNE s tými „nešťastnými“ platničkami je.
V priebehu nášho života dochádza s postupujúcim vekom prirodzene k opotrebeniu celého tela. Vzhľadom na funkciu platničiek (vytvárať pohyb medzi stavcami a tlmiť nárazy & vibrácie) nie je veľkým prekvapením prečo nie sú výnimkou pri téme opotrebovania tela.
Degenerácia platničky je proces, kedy platničky strácajú svoju výšku a hydratáciu. Deje sa tak prirodzene počas starnutia organizmu avšak nie každý musí mať príznaky. Pokiaľ chceme urýchliť tento proces, dobre nám poslúži fajčenie, nosenie ťažkých bremien, obezita či chabé držanie tela.
Prečo však pri poruchách platničiek pociťujeme bolesť?
Ako ste už asi počuli, platnička sa skladá z väzivového obalu a rôsolovitého polotekutého jadra. Keď sa obal preruší a jadro začne tlačiť alebo vytekať von, zvykneme hovoriť o hernii disku. Tento jav však nemusí byť spúšťačom bolestí!
Keď sa hmota jadra dostane von a bielkoviny začnú iritovať nervové tkanivo, vzniká niečo ako neurálny zápal a neustále dráženie nervu pociťujeme ako bolesť. Okrem toho sa však telo snaží stabilizovať poškodenú chrbticu a tak zvýši napätie okolných svalov do bolestivého spazmu. To preto vám dokáže od bolesti uľaviť napríklad masáž alebo hrejivá náplasť.
Nie všetky poškodené platničky sú rovnaké a v skutočnosti rozoznávame štyri štádiá poruchy:
Bulging je stav, kedy sa okraj disku rozšíri za okraj susedných stavcov.
Protrúziou nazývame stav, keď väz ostáva neporušený, avšak jadro naráža na väzivový obal.
Pri extrúzii jadrový materiál vystupuje cez vlákna obalu.
Sekvestrácia je jav, kedy je už väz porušený a časť jadra vyčnieva do epidurálneho priestoru.
Ako sa teda platničky správne liečia?
V akútnom boľavom stave je na mieste odpočinok, kľudový režim a protizápalové analgetiká. Tieto lieky by však mali byť len prvotnou barličkou k tomu, aby sa človek začal bez strachu hýbať. Fyzikcká akitivita, posilňovanie svalov, zmena životného štýlu a pohybových zvykov vedie k návratu do bezbolestného života a zároveň je najlepšou prevenciou recidívy.
V prípade, že trpíte poruchami medzistavcových platničiek, ste u nás v Alpha Fyzio viac než vítaní a budeme sa tešiť na spoločný boj s Vašimi bolesťami, pretože
MY SME #ŽIVOTBEZBOLESTI
Tel.číslo: 0949 606 562
Mail: info@alphafyzio.sk
Facebook: AlphaFyzio
Instagram: AlphaFyzio